Choć zasadniczo poduszka do karmienia to akcesorium przeznaczone dla mam, to możemy znaleźć dla niej także wiele innych, praktycznych zastosowań. Z poduszki do karmienia może korzystać niemowlę, tylko i wyłącznie pod warunkiem, że zachowamy zdrową pozycję kręgosłupa i prawidłowe ułożenie szyi. Pamiętajmy jednak, że to kształt, budowa poduszki, a także indywidualne predyspozycje dziecka decydują o tym, czy i w jakim stopniu niemowlę może korzystać z takiej poduszki.
Poniżej zestawiamy kilka przykładowych sposobów użycia poduszki do karmienia wraz z rekomendacjami, jak naszym zdaniem można wykorzystać poduszkę, a jakich zastosowań unikać.
TAK
Jeśli poduszka do karmienia jest duża, może służyć dziecku jako kokon. Otulony nią maluch będzie miał poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby mieć naszego malucha na oku. Kwestie bezpieczeństwa powinny być zawsze naszym priorytetem. Unikajmy sytuacji, w której poduszka może przysłonić drogi oddechowe dziecka i utrudnić mu oddychanie.
TAK
Pamiętajmy jednak, że jeśli niemowlę rozwija się prawidłowo, zasadniczo nie ma potrzeby „wyćwiczenia” dzieci, szczególnie w kwestii trzymania główki.
Poduszka do karmienia w formie rogala może być pomocnym gadżetem w nauce trzymania głowy skierowanej ku górze. Ważne jest jednak to, aby sięgnąć po poduszkę, dopiero wtedy, gdy niemowlę jest już odpowiednio duże i potrafi stabilnie leżeć na brzuchu. Wtedy możemy wykorzystać poduszkę do zabawy i ćwiczeń z dzieckiem. Dziecko może opierać stabilnie ręce na poduszce i próbować unieść głowę jeszcze wyżej. Jednak pamiętajmy, że nie każda poduszka dobrze się sprawdzi przy tym ćwiczeniu. Zbyt duże, grube i twarde poduszki nie będą stanowiły stabilnego podparcia. Zbyt mocne wyginanie i naprężanie się dziecka może prowadzić do powstania asymetrii.
Do różnego typu zabaw z dzieckiem polecamy dolną poduszkę ULULU z wypełnieniem z gryki. Poduszkę tę możemy wyciągnąć z poszewki, ma ładne printy na materiale i nadaje się do samodzielnego użycia.
TAK
Przy odpowiednim ułożeniu dziecka na poduszce, możemy ułatwić mu odbijanie po jedzeniu. Popularna pozycja do obijania polegająca na położeniu malucha w ten sposób, aby jego główka spoczywała na naszym ramieniu, a rączki na plecach, nie jest komfortowa dla wszystkich rodziców.
Możemy więc ułożyć dziecko na kolanach do obicia lub właśnie wykorzystać do tego celu poduszkę ULULU.
NIE
W żadnym wypadku nie polecamy stosować poduszek typu rogal ani też żadnych innych, do podparcia pleców podczas siedzenia. Dziecko, które jest już gotowe do siedzenia potrafi samo utrzymać się w siadzie. Natomiast dziecko, które "potrzebowałoby" podparcia, nie jest gotowe do siadu i nie powinno być sadzane. W żaden sposób nie przyspieszy to umiejętności siedzenia, a może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa. To mięśnie mają utrzymywać i podbierać kręgosłup, a nie poduszka - jeśli tak się nie dzieje, jest to jasny sygnał od ciała dziecka: NIE JESTEM GOTOWE, WIĘC MNIE NIE SADZAJ!
NIE
Pamiętajmy, że nawet cienkie rogale nie powinny być wykorzystywane jako tradycyjne poduszki do spania, na których układamy głowę i kark niemowlaka. Wbrew pozorom, stosowanie poduszki u dziecka nie poprawi mu komfortu leżenia i snu. Poduszka jest przeszkodą, która utrudnia wykonywanie i kontrolowanie ruchów.
Oczywiście decyzja o zastosowaniu poduszki do spania lub poduszki jako klinu powinna być skonsultowana z odpowiednim specjalistą. Jeśli istnieją wskazania, specjalista może zarekomendować wykorzystanie odpowiedniego typu poduszki. Natomiast zasadniczo zalecamy, aby w pierwszym roku życia nie stosować poduszek do spania dla dzieci.